Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
www.kinosvetozor.cz
, rezervace: 608 330 088

Vstupné 90 Kč na každou projekci


Středa 17. 11. 2010

18:00 Chladné matky
(Refrigerator Mothers / David E. Simpson / 2003 / USA / 60 min.)
Retrospektivní dokument nás vrací do 50. a 60. let ve Spojených státech amerických, do doby, kdy za hlavní společenský přínos ženy byla považována její schopnost vychovat šťastné, vyrovnané děti. Pro matky, jejichž dětem byl diagnostikován autismus, se ale tento životní úkol proměnil v noční můru. Místo pomoci a podpory narážely na lékaře, kteří je obviňovali, že za neobvyklé chování svých děti mohou samy. Jsou totiž emocionálně odtažité a chladné. Jako by nestačilo, že jejich děti získaly nálepku autistů, byly ještě ony samy onálepkovány jako chladné matky. Dokument představuje intimní portréty celé generace matek, které žily ve stínu profesionály propagované „mateřské viny“, ale nenechaly se zlomit ani léty izolace a dnes otevřeně vypovídají o své minulosti. Jsou tak živými důkazy toho, co se může stát, pokud autorita zůstává nezpochybňována a z honby za vědeckým poznáním se vytratí obyčejné lidské porozumění.

Drona a já
(Drona & ik/ Catherine van Campen / 2009 / Nizozemsko / 19 min.)
Drona je blázen do autobusů a zná nazpaměť zastávky všech autobusových linek v Amsterdamu. Je původem Hindu a má autismus. Sledujeme ho očima jeho staršího bratra Arjuna, který říká: „Když mi bylo osm nebo devět, naštval jsem se a říkal jsem si: ´Co to s ním je?“. Obzvlášť nepříjemné je Arjunovi, když Drona občas vyplazuje jazyk na cizí lidi. V takových chvílích si říká, co s jeho bratrem asi jednou bude. Ale Drona o své budoucnosti pochybnosti nemá: jednou se stane řidičem autobusu. Film získal řadu ocenění a nominací na mezinárodních festivalech.


20:30 Červený koberec
(Der Rote Teppich/ Andrea Asch/ 2006 /Německo/ 88 min)
Autistický autor Axel Brauns vypráví příběh, jak bojuje se svými vývojovými poruchami v každodenním životě, aby zapadl do tzv. „normálního světa“. Poté co dopsal román, který se stal v Německu bestsellerem, obrací se nyní k filmu jako k dalšímu kreativnímu médiu. Natáčení jeho prvního 90minutového filmu pro něj představovalo nové osobní výzvy, které ho nakonec přivedly k „Červenému koberci“ . Dojímavý, přesto však humorný dokument o autismu a odchylkách od normálu.

Tkaničky si zavazuju sama
(Tying your own shoes / Shira Avni / 2009 / Kanada / 16 min.)
„Jmenuju se Petra Tolley. Je mi 36 let a žádný strach, jsem v pohodě,“ říká jedna z protagonistek krátkého dokumentu o lidech, kteří jsou, jak sami říkají, tak trochu neobvyklí. Čtyři drobné portréty dospělých lidí s Downovým syndromem přibližují jejich výjimečný vnitřní svět i tvůrčí fantazie. Výpovědi Petry, Matthewa, Katherine a Daniny doprovázené jejich animacemi zpochybňují rozšířené stereotypy o lidech s Downovým syndromem. Jsou otevřené, překvapivé a přesně cílené a společně vytvářejí pestrou esej o schopnosti a odhodlání něco v životě dokázat. . Film je vyroben a distribuován ve spolupráci s Národním filmovým výborem Kanady.



Čtvrtek 18. 11. 2010

18:00 Tělo a duše: Diana a Kathy
(Body and Soul: Diana and Kathy / Alice Elliott / 2006 / USA / 40 min.)
Diana a Kathy jsou dlouholeté přítelkyně. Diana řídí, vaří, nakupuje a posledních 35 let je Kathy nejen kamarádkou, ale taky osobní asistentkou. Má Downův syndrom. Jednašedesátiletá Kathy vystudovala angličtinu na univerzitě, ale v důsledku vrozené mozkové obrny je nepohyblivá a ke komunikaci nemůže používat hlas. Dokument vznikl z iniciativy obou žen, které se rozhodly bojovat za možnost žít nezávislý život mimo instituce, kterou by podle nich měli mít všichni lidé s různým typem hendikepu.

Pozemšťané, koho budete volit?

(Inventura / 2010 / Česká republika / 40 min.)
Pozemšťané, koho budete volit? je dokumentární projekt, jehož tvůrci jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě a ve škole asi zrovna nevynikali. Řečeno politicky korektně - mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby měli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost - vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky. V šestiměsíční dokumentární dílně o.s. Inventura vznikal pod vedením Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidé s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Dokumentalitní štáb sledoval jev, který se týká každého z nás - volby do Poslanecké sněmovny. Účastnil se předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců nebo odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“. Film získal Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava.
Jako předfilmy promítneme kratší videa z tvorby filmové dílny pod vedením Lindy Jablonské.
Hosté: Linda Jablonská a zástupci filmového štábu


20:30
Inventura ve spolupráci s německým festivalem Wie wir leben uvádí:

Vaše dítě má Downův syndrom
Prenatální diagnostika: Požehnání nebo prokletí?

(Ihr Kind hat Down-Syndrom Pränataldiagnostik: Segen oder Fluch?/ Anita Read /2009 / Německo / 28 min.)
Dokument od německé autorky Anity Read provází život rodiny, které se narodilo dítě postižené Downovým syndromem. Poté, co překonají počáteční šok, a vše zapadne do kolejí, přichází další těhotenství. Tentokrát plné obav a strachů. Lékaři mají jasno a doporučují prenatální diagnostiku. Birte s Matthiasem si moc dobře uvědomují, že negativní výsledky mohou přinést neřešitelný morální konflikt, zda má opravdu každé dítě právo na život.

Gefühlsecht und lebensnah
– dokument o německém festivalu Wie wir leben
(Gefühlsecht und lebensnah / Kilian Sterff / 2009 / Německo / 58 min.)
Mezinárodní festival krátkých filmů Wie wir leben - Jak žijeme - přibližuje život lidí s různými druhy postižení. Dokument shrnuje festivalové dění, přinese zajímavé rozhovory s tvůrci i porotci a okomentuje filmové ukázky.

Reportéři časopisu „Polibek pro ucho“ - barevný svět v jasném jazyce
(Reporter für Ohrenkuss - Eine bunte Welt in klarer Sprache/ Christof Stolle / 2009 / Německo / 28 min.)
Většina z toho, co člověk slyší, jde jedním uchem tam a druhým ven. Některá slova a myšlenky nám přijdou zajímavé, uvíznou v hlavě a stávají se polibkem pro ucho. V německém Bonnu existuje časopis s tímto názvem a tvoří ho lidé s Downovým syndromem. Kamera provází reportéry na jejich výletě do Drážďan, kde sbírají materiál k novému článku, a sleduje tvůrčí proces lidí, již vidí svět jinýma očima.



Pátek 19. 11. 2010

18:00 A láska stačí?
(Is Love Enough? / Tom Puchniak /42 min / 2002 / USA)
Může být člověk s mentálním hendikepem dobrým rodičem? Dříve je zavírali do ústavů a sterilizovali, dnes se lidé s mentálním hendikepem sami hlásí o svá práva. Může se někdo s mentálním věkem teenagera sám a zodpovědně starat o dítě? Kontroverzní téma v dokumentu, který se v příbězích čtyř rodin zaměřuje právě na rodiče s mentálním hendikepem a jejich děti.

Rodiče s ručením omezeným
(Parents with Limits / Eszter Nordin / 2006 / Maďarsko / 56 min.)
Mladý maďarský pár čeká své první dítě. Lékaři ale po prvních vyšetřeních na kameru mluví o podceněné antikoncepci. Obávají se, že rodiče dítě nezvládnou sami vychovávat – mají totiž mentální hendikep a nastávající otec je navíc neslyšící. Režisérka dokumentu plného znepokojivých otázek sleduje osm let života rodiny, do níž se narodí dvě děti. První z nich, Laci, ji zaujal víc: je to totiž velmi bystrý chlapec, kterého ve školních výsledcích zřejmě víc než cokoli jiného brzdí nepodnětné rodinné prostředí. A pro režisérku je stále těžší udržovat profesionální odstup.
Hosté: režisérka filmu Parents with limits Eszter Nordin; Iva Strnadová a Monika Mužáková z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy

20:30 Monica a David
(Monica and David/Alexandra Codina / 2009 / USA / 68 min )
Bláznivá láska Monicy a Davida, dvou mladých lidí s Downovým syndromem, právě vstupuje do fáze sňatku. Oba touží po samostatném partnerském životě, mají dospělé touhy a jsou pyšní na své nové role. Vedle příběhu zamilovaných partnerů ale dokument přibližuje také obavy a realistické úvahy jejich matek, žen, s nimiž mají Monica i David velmi silný vztah a které se celý život snažily své děti chránit před netolerantním světem. Dokážou jim kromě honosné svatby zajistit i maximální možnou svobodu pro jejich společný život?
Před filmem promítneme krátká videa z filmové dílny Lindy Jablonské v Inventuře.



zpět   |   nahoru   |   domů

Newsletter

Chci dostávat novinky
z www.normalfest.cz

Vaše e-mailová adresa:



Sponzoři:

 
 






















Mediální partneři:



























 


Partneři:








































Pořádá:


 

 
 
admin  |   Všechna práva vyhrazena / © 2010 INVENTURA o.s. / realizace nextWEB