Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
www.kinoaero.cz

Vstupné 90 Kč na každou projekci.Středa 17. 11. 2010


16:00 Zasloužím si respekt
(Vähän kunnioitusta / Pekka Karjalainen / 2010 / Finsko / 93 min.)
Mladá Siiri se zrovna stěhuje z domu. Chce se osamostatnit a sní o lásce – stejně jako mnoho jiných mladých žen. Něco ji od nich ale přece jen odlišuje: Siiri má mentální hendikep. Na cestě k samostatnosti se jí daří dobře. Žije v progresivní ubytovně a místo toho, aby žila ze sociálních dávek, si najde opravdovou práci. Zamiluje se do Santeriho. Santeri mentální hendikep nemá. Nakrátko jim kvete štěstí. Siirina kamarádka Suski, která žije ve stejné ubytovně, zoufale sní o svatbě, a protože není dost opatrná, je sexuálně zneužita. Tato událost vynese na povrch všechny skryté předsudky okolí.

18:00 Já taky
(Yo, también / Álvaro Pastor, Antonio Naharro / 2009 / Španělsko / 103 min.)
Čtyřiatřicetiletý Daniel (Pablo Pineda) je prvním Evropanem s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu. Začíná pracovat v sociálních službách v Seville, kde se seznamuje s volnomyšlenkářskou kolegyní Laurou (Lola Dueñas). Brzy se spřátelí, čímž k sobě přitáhnou pozornost svých kolegů i rodin. Jejich vztah se ještě zkomplikuje, když se Daniel do Laury zamiluje. Ve „svých“ světech jsou oba vyděděnci a společně najdou lásku a přátelství, jaké předtím nikdy nepoznali.

20:00 Inventura uvádí: Normální festival 2010 – Dobýváme veřejný prostor
Zahajovací večer letošního Normálního festivalu bude opět tradiční směsicí té nejvydařenější audiovizuální tvorby z Inventury a spřátelených zahraničních organizací. Společným tématem všech prezentovaných videí bude tentokrát dobývání veřejného prostoru. Zápalné lahve i dlažební kostky stranou, našimi zbraněmi jsou kamery, otázky na tělo, otevřenost a kreativita. Pražský inventurní tým se představí svým nejnovějším, tentokrát dokumentárním filmem Pozemšťané, koho budete volit?, který vznikal během předvolebního klání na mítincích politických stran a ve filmové dílně v Meet Factory. Večerem provede improvizační trio Josef Fojt, Patrik Horvát a Martin Vošmik z divadla Inventura. Po skončení filmového programu zahraje k tanci a poslechu DJ Tony.

Pozemšťané, koho budete volit?
(Inventura / 2010 / Česká republika / 40 min.)
Pozemšťané, koho budete volit? je dokumentární projekt, jehož tvůrci jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě a ve škole asi zrovna nevynikali. Řečeno politicky korektně - mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby měli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost - vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky. V šestiměsíční dokumentární dílně o.s. Inventura vznikal pod vedením Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Dokumentalitní štáb sledoval jev, který se týká každého z nás - volby do Poslanecké sněmovny. Účastnil se předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců nebo odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“. Film získal Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

Tkaničky si zavazuju sama
(Tying your own shoes / Shira Avni / 2009 / Kanada / 16 min.)
„Jmenuju se Petra Tolley. Je mi 36 let a žádný strach, jsem v pohodě,“ říká jedna z protagonistek krátkého dokumentu o lidech, kteří jsou, jak sami říkají, tak trochu neobvyklí. Čtyři drobné portréty dospělých lidí s Downovým syndromem přibližují jejich výjimečný vnitřní svět i tvůrčí fantazie. Výpovědi Petry, Matthewa, Katherine a Daniny doprovázené jejich animacemi zpochybňují rozšířené stereotypy o lidech s Downovým syndromem. Jsou otevřené, překvapivé a přesně cílené a společně vytvářejí pestrou esej o schopnosti a odhodlání něco v životě dokázat. Film je vyroben a distribuován ve spolupráci s Národním filmovým výborem Kanady.

35Km
(35Km/ Vilmos Kerecsendy/ 2009 / Maďarsko/ 8 min.)
V tomto filmu představuje Vilmos vesnici, ve které bydlí. Představuje v něm sebe, své přátele. Život lze představit v několika minutách, potěšení z něj je však na mnohem déle.

Mrs. Sparkle
(Oskabright Film Festival/ Matthew Hellett/ 2009/ Velká Británie/ 3 min.)
Matthew Hellet: Je to o mně, o mém alter egu a o tom, co to znamená být paní „Blýskavou“.

Memories of Glasgow
(OskaBright Film Festival/ Robert Reddick/2009/ Velká Británie/ 2 min.)
Cesta z minulosti do přítomnosti prostřednictvím kreseb budov a života Glasgow.

Příběh Beatles
(The story of The Beatles/ OskaBright Film Festival/ Hughie McIntyre/ 2009/ Velká Británie/ 3 min.)
Od stvoření Beatles, až k smrti Johna Lennona. Tohle je nejkratší příběh světoznámé kapely, který jste kdy viděli.


Čtvrtek 18. 11. 2010

19:00 Filmař, fanoušek, podivín (premiéra)
(Kateřina Mikulcová/ 2010/ Česká republika/ 59 min.)
Josef F., mladý tvůrce animovaných filmů, žije ve světě kinematografie a divadla a je sociální případ. Je to člověk s lehkým mentálním hendikepem. Cílem dokumentu však není vykreslit jej jako člověka s mentálním postižením, ale představit muže žijícího na hraně dvou světů. V jednom světě je hvězdou, ve druhém je outsiderem. Josef se často setkává se slavnými lidmi od filmu a divadla. Současně však žije spíše osamělým a zmateným životem se svým opatrovníkem v domě bez tekoucí vody. Kontrast mezi vypulírovaným světem celebrit na jedné straně a bezbarvou a loudavou realitou na straně druhé definuje hranice Josefova života a také rámuje námět tohoto filmu.
Hosté: Josef Fojt a Kateřina Mikulcová

20:30 Idioti
(Idioterne / Lars von Trier / 1998 / Dánsko / Francie / Itálie / Nizozemsko / 117 min.)
Dánský film Idioti s podtitulem Idiotský film o idiotech a pro idioty provokuje návštěvníky od své premiérové projekce. V rodinném domě na předměstí Kodaně žije skupinka intelektuálů, které spojuje zvláštní zábava: hrají si na různě postižené lidi a záměrně tím provokují své okolí. Lidé v Inventuře mají na film samozřejmě vzpomínky z doby svého raného mládí, ale teď je baví hlavně z jiného důvodu: inventurní filmařské štáby Dokumentalit byly před letošními volbami často podezírány, že svůj mentální hendikep jen předstírají ve snaze dostat se politikům lépe na kobylku. Přijďte si s námi oživit svoji filmovou paměť a podívat se, kam takové pokusy můžou vést. 


zpět   |   nahoru   |   domů

Newsletter

Chci dostávat novinky
z www.normalfest.cz

Vaše e-mailová adresa:Sponzoři:

 
 


Mediální partneři: 


Partneři:
Pořádá:


 

 
 
admin  |   Všechna práva vyhrazena / © 2010 INVENTURA o.s. / realizace nextWEB