FILMOVÝ PROGRAM:

KINO AERO, Biskupcova 31, 130 0 Praha 3, www.kinoaero.cz


Pátek 11.11.

18:00
Pozemšťané, koho budete volit?

(Inventura / 2010 / Česká republika / 40 min.)

Filmovou část Normálního festivalu zahajuje dokument Pozemšťané, koho budete volit? ověnčený cenou diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2010 a Cenou Pavla Kouteckého 2011. Jeho tvůrci jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě a ve škole asi zrovna nevynikali. Řečeno politicky korektně - mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby měli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost - vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky. V šestiměsíční dokumentární dílně o.s. Inventura vznikal pod vedením Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Dokumentalitní štáb sledoval jev, který se týká každého z nás - volby do Poslanecké sněmovny ČR. Účastnil se předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců nebo odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“.

Velký třesk

(Inventura / 2010 / Česká republika / 10 min.)
Dokumentární reportáž o velkém třesku, vzniku vesmíru a o nás všech vznikla v dokumentární dílně v Inventuře. Reportéři a reportérky jsou lidé s mentálním hendikepem a jejich pátrání nás zavede k Vladimíru Remkovi, Jiřímu Grygarovi nebo do dominikánského kláštera. Jak tedy vnikl velký třesk, když předtím nic nebylo? A kde bydel Bůh, než vznikl vesmír?


20:00
Pořád je co dobývat: Slavnostní zahájení Normálního festivalu 2011

Tradiční zahájení Normálního festivalu v pražském kině Aero bude letos velkou mezinárodní párty, na které se ukáže každý, kdo něco znamená v oblasti umělecké a publicistické tvorby lidí s mentálním hendikepem. Ve filmovém pásmu budete moci zhlédnout nový animovaný film Aleše Koudely o vzniku sexu ve vesmíru, dokument zachycující vznik prvního velkého představení Divadla Inventura, dvě krátká videa na aktuální témata z inventurní dokumentální dílny, ale také audiovizuální tvorbu organizace Work and Play (Velká Británie), hudební klipy od tvůrců z Barner 16 (Německo), angažovaná videa od Wild@heART (Austrálie) nebo animace a klipy z TV Glad (Dánsko), jejíž štáb bude během Normálního festivalu i předchozí konference natáčet všechno, co jeho obří oko ocení jako kromobyčejné.


Sobota 12.11.

16:00
Já taky

(Yo, también / Álvaro Pastor, Antonio Naharro / 2009 / Španělsko / 103 min.)

Čtyřiatřicetiletý Daniel (Pablo Pineda) je prvním Evropanem s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu. Začíná pracovat v sociálních službách v Seville, kde se seznamuje s volnomyšlenkářskou kolegyní Laurou (Lola Dueñas). Brzy se spřátelí, čímž k sobě přitáhnou pozornost svých kolegů i rodin. Jejich vztah se ještě zkomplikuje, když se Daniel do Laury zamiluje. Ve „svých“ světech jsou oba vyděděnci a společně najdou lásku a přátelství, jaké předtím nikdy nepoznali. Ve filmu vystupují také tanečníci ze sevillského souboru Danza Móbile, kteří vystoupí 10.11.2011 v rámci Normálního festivalu v divadle Alfred ve dvoře.

18:00
Normal: Pásmo krátkých videí od tvůrců outsider art a na téma mentálního hendikepu

Krásná jedenáctiletá dívka s Tourettovým syndromem, emotivní výpovědi lidí, které okolí vnímá primárně skrze jejich „jinakost“, ve filmu Normal, příběh muže s mentálním hendikepem, kterého ostatní šikanují, dokud nezjistí, že si vytváří knihu o svém životě i o nich, evoluce sexu ve vesmíru, netradiční série animací i video o tom, jak se můžete na autobusové zastávce nechat okouzlit někým, od koho byste to kvůli svým předsudkům vůbec nečekali – to je přehlídka toho nejlepšího, co vybral Normální festival z široké nabídky audiovizuálního umění od lidí s mentálním hendikepem a o nich z celého světa.

20:00
Chci to zkusit

(Try I will / Susana Pilgrim / Itálie / 2010 / 62 min. )

Třiadvacetiletý Ital Luigi Fantinelli studuje na univerzitě v Bologni. Je prvním a zatím jediným člověkem s Downovým syndromem, který se hlásí na studijní pobyt
v rámci programu Socrates Erasmus. Itálie zrušila v roce 1977 speciální školy pro děti s tímto hendikepem, a ty tak mohou studovat společně s ostatními. Režisérka Susana Pilgrim představuje cílevědomého Luigiho, jehož snem je získat vysokoškolské vzdělání. V Bologni se nejenom připravuje na budoucí pedagogickou dráhu, ale také se stále více a více osamostatňuje. Bydlí v pronajatém bytě se svými spolužáky, najde si přítelkyni a později odjíží do španělské Mauricie, kde ho čeká studium ve španělštině a práce v organizaci pro lidi s hendikepem. Jak moc těžké je prosadit se v konkurenci lidí bez zjevného hendikepu?

Před projekcí promítneme krátký film Mariin Portrét (Portrait of Maria) od dánské TV Glad. Co všechno musí mladá žena s Downovým syndromem svým nejbližším dokázat, aby uznali, že je dospělá a má právo rozvíjet se v tom, co ji baví?

Neděle 13.11.

16:00
Kolik je na světě brusinek?

(Hur många lingon finns det i världen / Lena Koppel / Švédsko / 2011 / 100 min.)
Alex je nenapravitelný lenoch, který se nestará ani o sebe, ani o své blízké. Jeho život je totálně neuspořádaný. Když se jeho přítelkyně Lisa konečně naštve a vyhodí ho na ulici, Alex si musí začít hledat práci, aby přežil. Než se naděje, pracuje jako asistent party lidí s mentálním hendikepem v chráněném bydlení, ve světě neměnných rutin, nekonečného vysvětlování, jak se zavazují tkaničky, a co je nejhorší, spousty unuděných bytostí. Po sérii katastrof se Alex postupně naladí na okouzlující lidi kolem sebe, kteří překypují energií, jsou plni snů, mají nečekaný talent a zbožňují zábavu. Spolu s Alexem musejí překonat spoustu nástrah a přesvědčit naštvané a úzkostné rodinné příslušníky i předsudečné okolí, než dosáhnou vysněného cíle: účasti v národní televizní show Švédsko má talent. To by bylo, aby tahle odhodlaná parta neudělala poslední tečku za nácvikem zavazování tkaniček!


18:00
Pásmo hudebního outsider art

Netradiční pásmo hudebních videoklipů potěší každého milovníka hudby a outsider art. Zážitek z hudebních videí ze všech koutů světa završí dokument Haiti o hudební benefici na podporu zemětřesením zničené ostrovní země a film o natáčení videoklipu pod vedením hvězdného transvestity brightonského OskaBright Film Festival Matthewa Helletta.

20:00
Marwencol

(Jeff Malmberg / USA / 2010 / 83 min.)

Poté, co Marka Hogencampa zbilo při odchodu z baru pět mužů, upadl do komatu. Probral se s poškozeným mozkem a řadu věcí se musel učit úplně od začátku. Aby se zbavil traumatu z útoku a naučil se znovu koordinovat své pohyby, vytvořil si Mark fantazijní svět z figurek, který nazval Marwencol. Z terapie, kterou si sám naordinoval, se nakonec stalo umění oceněné i prestižní newyorskou galerií. Dokumentární film, nesoucí jméno světa, v němž žijí alter ega Markových přátel, získal již více než 20 ocenění, a dojem z něj bývá hodnocen jako téměř mystický zážitek, který bychom si chtěli z kina odnést pokaždé, ale málokdy se nám to povede.zpět   |   nahoru   |   domů

Newsletter

Chci dostávat novinky
z www.normalfest.cz

Vaše e-mailová adresa:Sponzoři:

 
  
Mediální partneři:


Partneři:Pořádá:


 

 
 
admin  |   Všechna práva vyhrazena / © 2010 INVENTURA o.s. / realizace nextWEB