VÝTVARNÝ PROGRAM:

ARTINBOX GALERIE, Perlová 3, Dům v Kisně, Praha 1, otevřeno: út – so: 14:00 – 18:00 h., www.artinbox.cz

   

 


25. 10 - 15. 11. 2011

MENTÁLNÍ VRSTEVNICE
Outsider Art HPCA (Německo)
& host Vít Kosinka (CZ)

Tvorba pěti autorů s mentálním hendikepem v kontextu současného outsider art

V souvislosti s konferencí Dobýváme veřejný prostor poprvé v historii představíme české veřejnosti výběr ze sbírky ateliéru HPCA - KUNSTwerkstatt v Mnichově, který byl založen v roce 1992. Jde o instituci, která představuje díla autorů s mentálním hendikepem a snaží se je vsadit do kontextu současného umění a art brut. Studio pro talentované hendikepované autory vede Klaus Mecherlien a vznikají zde grafická, kresebná, malířská i sochařská díla. Výsledky této velmi pečlivé a cílené práce byly oceněny např. Tassilo cenou v roce 2003 a díla z ateliéru lze najít ve významných muzeích art brut ve světě. Selekce děl, která budou představena v Praze, je zaměřena na abstraktnější polohu tvorby art brut. I přesto, že autoři a autorky nejsou schopni zaznamenat lidskou postavu, jsou díla vybraných tvůrců sugestivním otiskem jejich těl a osobností.

Vystavující umělci:

Monika Breit vytváří variace stále téže kompozice sestavené z monochromních kruhových, oválných či čtvercových tvarů, které se vznášejí ve volném prostoru. Uzemněny jsou horizontální linií u dolního okraje papíru. Její minimalistické soustavy v sobě mají vibrující harmonii, pulsující napětí stability.

Curt-Raoul Brkovic pokrývá papír nespočetnými hustými tahy voskovým pastelem vedenými stále stejným směrem. Vytváří tak barevné nánosy, pod nimiž prozařují spodní vrstvy. Do jeho díla tak vstupuje prvek světla, který je charakteristický také pro jeho akvarelové malby.

Karl-Heinz Hirmer se vyjadřuje lineárním výtvarným jazykem. Pomocí černých čar směřujících vždy z centra papíru k jeho okrajům vytváří sítě či mříže, které prozařuje jasně barevnými tahy pastelem. Jeho kresby jsou nabité energií, rozpínají se mimo vymezený prostor.

Uschi Pomp má nezkrotné gesto. Její kresby expandují divoce mimo formát papíru. Jsou záznamem emocionálních erupcí. Aby dokázala autenticky vyjádřit své pocity, kreslí obouruč. Na magicky barevných dílech často zůstávají hutné reliéfní vrstvy barev – nánosy olejových pastelů.

Klaus Zelmer obvykle pracuje s figurativními motivy. Jeho abstraktní, intenzivně barevné kresby olejovým pastelem připomínají krajiny Nicolase de Staël. Jejich dramatická stavba vyplývá z kontrastu malířsky pojatých ploch a razantních kresebných linií.


  


kurátorka:
Terezie Zemánková

výtvarná koncepce:
Ivana Brádková

produkce: 
Marie Benešovská

Host: Vít Kosinka

Vít Kosinka se narodil roku 1976 v Římě českým rodičům, kteří pracovali jako restaurátoři. Od počátku podporovali rozvoj Vítova výtvarného nadání. V dětství navštěvoval školu s výukou podle metody Montessori. Od roku 1991 působí v asociaci Casa Loic v Capeně, která je založena na učení Rudolfa Steinera (Waldorfská škola). Zde pracuje v chráněné truhlářské dílně, účastní se výtvarných a hudebních ateliérů a v létě je členem posádky plachetnice. Každou volnou chvíli věnuje své volné tvorbě.

Vít se vyjadřuje širokou škálou technik. Od dětství se zabývá koláží. Do svých kreseb vlepuje obrázky z časopisů a nebo vytváří geometrické kompozice z nastříhaných barevných papírů, které někdy přesahují rozměr podkladu. Používá také akvarel, tempery, akrylové barvy, voskovky, pastelky a fixy. V poslední době pracuje rovněž s technikou mozaiky, do které ho zasvětila jeho matka, která se jí profesionálně věnuje. Právě tato technika zřetelně ovlivnila jeho ostatní projev. Má tendenci členit plochu papíru do sítí, které připomínají právě strukturu mozaiky. Jednotlivá políčka pak vybarvuje Vítův výtvarný projev variuje od monochromatického vyjádření po pestrobarevné kompozice, které ale nikdy nejsou přesyceny. Nechává své abstraktní struktury dýchat, velkoryse jim dopřává vzdušnost a prostor. Jeho díla působí harmonicky. Někdy připomínají městské horizonty, jindy pohled na krajinu z letadla, nebo třpytící se mořskou hladinu. Odráží se v nich autorův radostný postoj k životu, vysoká sensibilita a schopnost absorbovat krásu a ve výtvarné zkratce ji transformovat do svých výtvorů.

zpět   |   nahoru   |   domů

Newsletter

Chci dostávat novinky
z www.normalfest.cz

Vaše e-mailová adresa:Sponzoři:

 
  
Mediální partneři:


Partneři:Pořádá:


 

 
 
admin  |   Všechna práva vyhrazena / © 2010 INVENTURA o.s. / realizace nextWEB