Domů Aktuality Normální filmy Normální divadlo Výstavy a workshopy Ozvěny NF 2008 O festivalu Festivalový tým Inventura Kontakty Napište nám Diskuze
 
www.inventura.org
 
Pro filmaře Normalfest 2006 Normalfest 2007 Mapa stránek                                                                    

FILMY NA NORMÁLNÍM FESTIVALU 2008

Filmy pro Normální festival vybírá festivalový tým po celý rok. Snažíme se zkombinovat nejlepší a nejnovější filmy s tématikou mentálního hendikepu, které slaví úspěchy na festivalech ve světě, s tím nejlepším z klasiky. Na Normálním festivalu si přijdou na své milovníci a milovnice dokumentů, filmů od lidí s mentálním hendikepem i hraných filmů (občas dojde i na Hollywood). Všechny filmy, které na festivalu uvidíte, spojuje jediné: ukazují, že lidé s mentálním hendikepem dokáží bavit, rozesmívat, přimět k zamyšlení a dojímat úplně stejně jako lidé bez zjevného hendikepu. Letos jsme pro vás připravili následující filmové lahůdky:                                                                                                   

Inventura uvádí: Normální festival 2008
Koncert Václava Koubka a Jardy Jeřábka

Úterý 11. 11., 19:30, Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3 
Vstupné: 140,- Kč

Zahajovací večer Normálního festivalu se slavnostní premiérou filmů natočených v produkci o. s. Inventura v roce 2008. Modelínové milostné romance a potlačené demonstrace z Trutnova, hromadné nehody a dobrodružný výlet z Plzně, drogový dealer křídový krtek ze Sušice, indiánský dokument a virtuální realita z Horního Maxova a nový komiksový film pražského týmu s festivalovými maskoty Jaromíra Plachého – Konec světa podle berana. V britské sekci zahajovacího večera výtvarník Lester Magoogan osobně uvede svůj nový animovaný film Kancelář, která zaspala a zástupci OskaBright Film Festival představí výběr toho nejlepšího z posledního ročníku. Večer zakončí koncert Václava Koubka a Jardy Jeřábka

Alle Alle

Úterý 11. 11., 19:30, Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7
Vstupné: 90,- Kč

(AlleAlle / Pepe Planitzer / 2007 / Německo / 89 min / německá verze s anglickými titulky, simultánní překlad do sluchátek)

Padesátiletá Ina nachází po návratu z vězení v opuštěném domě své matky pětatřicetiletého Domühla, věčně opilého, zkrachovalého, ale tvořivého a podnikavého samotáře. Jeho setkání s šestapadesátiletým Hagenem, mentálně hendikepovaným mužem, který Domühla po návratu z ústavu mylně považuje za svého strýce, je zemětřesením v místě, kde už není co zničit. AlleAlle je pozoruhodný, atmosférou typicky evropský film o zodpovědnosti, solidaritě a víře v lepší zítřky. A také o nejbáječnější náhradní rodině roku žijící v trochu netypickém prostředí bývalé největší ruské vojenské základny ve východním Německu.

Vábení z luk

Úterý 11. 11., 21:30, Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7
Vstupné: 90,- Kč

(Die Heide ruft/ Mirjam Mirwald/ 2007/ Německo/ 60 min/ německá verze, simultánní překlad do sluchátek)
„Nenabízím pohlavní styk ani orální sex, to je hranice, kterou si udržuju a díky níž si nepřipadám jako prostitutka,“ říká v dokumentu o placených sexuálních službách pro lidi s různým typem hendikepu jedna ze „sexuálních průvodkyň“. Na příběhu tří mužů s mentálním hendikepem, kteří uskutečňují cestu za prozkoumáním a uspokojením vlastních sexuálních potřeb, dokument neobyčejně otevřeným způsobem zvažuje roli sexuality při vytváření naší identity a pocitu plnohodnotného života. Tam, kde se jedná o takové hodnoty, není prostor pro moralizování ani úzkoprsé normy. Základním heslem je respekt.

Pepi Hofer: Zrcadlení a pásmo krátkých filmů

Středa 12. 11., 18:00, Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Vstupné: 70,- Kč (spojené vstupné na film a následující představení BDS Praha 100,- Kč)
Čtvrtek 13.11., 19:30, Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7
Vstupné 70,- Kč
Pepi Hofer: Zrcadlení

(Reflections From The Outside / Chris Lewis / 2006 / Rakousko, Německo, Kypr / 42 min / německá verze s anglickými titulky, simultánní překlad do sluchátek)
Josef Hofer, alias Pepi, je muž s kombinovaným hendikepem. Narodil se v blízkosti zámku Hartheim, kde byli za druhé světové války lidé s hendikepem systematicky vyvražďováni. Dětství strávil Pepi v izolaci, protože se jeho rodiče báli, že i jeho odvedou nacisti jednoho dne do Hartheimu. Přes všechna omezení a překážky se z Pepiho stala jedna z vedoucích postav hnutí Art Brut. Za své expresivní kresby znázorňující především mužskou erotiku získal prestižní cenu Euward. Film Pepi Hofer: Zrcadlení zachycuje umělcovu životní cestu, pohledy Pepiho spolupracovníků a spolupracovnic na jeho dílo i osobnost a Pepiho reflexe vlastního umění. 
Hamish
(Hamish/ Hannah Moon/ 2008/ Austrálie/ 7 min/ anglická verze, simultánní překlad do sluchátek)
Uvolněný kontakt
(/Wackelkontakt/ Eike Swoboda/ 2004/ Německo/ 28 min/ německá verze s anglickými titulky, simultánní překlad do sluchátek)

Retrovečer: Vesničko má, středisková

Středa 12. 11., 19:30, Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7
Vstupné: 90,- Kč na film, 140,- Kč na celý večer

(Jiří Menzel/ 1985/ Československo/ 98 min/ česky)

Jedna malá vesnička pojme mnoho velkých lidských příběhů. Otíka Rákosníka, pana Pávka, doktora Skružného a všechny ostatní hrdiny viděl každý v televizi snad stokrát. Ale kdy jste se na ně byli naposledy podívat v kině? V roce 1985? Přijďte po třiadvaceti letech oslavit skvělou režii Jiřího Menzela a nepřekonatelný výkon Jánose Bána v roli Otíka na náš Retrovečer. Celý středeční večer v Oku pojímáme jako party připomínající to nejlepší z české a světové kinematografie věnující se lidem, kterým jdou některé věci pomaleji, obtížněji se orientují v okolním světě a ve škole většinou asi úplně nevynikali.

Jmenuji se Sam

Středa 12. 11., 20:30, Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Vstupné: 90,- Kč

(I am Sam/ Jessie Nelson/ 2001/ USA/ 132 min/ anglická verze s českými titulky)

Sam Dawson (Sean Penn, nominovaný za tuto roli na Oscara) je starostlivý otec, který miluje svoji dceru Lucy a cítí se být tím nejšťastnějším chlapem pod sluncem. Problém je v tom, že jeho mentální vývoj se kdysi zastavil zhruba na úrovni sedmiletého dítěte. Až dosud se Samovi dařilo s pomocí přátel překonávat všechna úskalí otcovství. Teď ale do hry vstupuje agilní sociální pracovník a tak Samovi hrozí, že mu Lucy bude odebrána, protože ho začíná mentálně převyšovat. Samova případu se ujímá Rita Harrisonová (Michelle Pfeiffer), zkušená právnička, které se však kvůli pracovnímu vytížení značně odcizil její syn. Společně se snaží přesvědčit systém, že si Sam zaslouží být otcem se vším všudy, a zároveň se oba dozvídají, co vlastně pravá rodičovská láska obnáší...

Dvorní šašek a pásmo krátkých filmů

Čtvrtek 13. 11., 18:00, Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Vstupné: 70,- Kč

Dvorní šašek
(Świat według błazna / Grzegorz Linkowski / 2008 / Polsko / 27 min. / polská verze s anglickými titulky, simultánní překlad do sluchátek)
Z mladého muže s mentálním hendikepem, herce amatérské terapeutické divadelní skupiny Nasza Lepsza, se vyklube překvapivě všímavý pozorovatel světa a lidí schopný nejen výstižně komentovat současné události, ale také bez iluzí reflektovat svůj vlastní život. Jeho role dvorního šaška ve hře na motivy příběhu H. Ch. Andersena Císařovy nové šaty se až nápadně prolíná s jeho způsobem uvažování v reálném životě. 
Identita
(Michal Maruška a spol. / 2008 / Česká republika)
Ve středu 12. listopadu 2008 proběhne v kině Aero celodenní multimediální workshop s mezinárodní účastí. Přímo před plátnem kina se odehraje cesta hlavního hrdiny Matthewa z Brightonu do Prahy i cesta z těla muže do těla ženy. Film Identita je krátkým sestřihem celého příběhu a zároveň nejrychleji zpracovaným filmem v historii Inventury a Normálního festivalu.
Výlet
(Michal Maruška /2006 /Česká republika /15 min/česky)
Škola bakterií
(Germ Academy / Stephen Clarke / 2006 / Velká Británie / 5 min / anglická verze, simultánní překlad do sluchátek)
Kancelář, která zaspala
(The Office That Overslept / Lester & Wesley Magoogan / 2007 / Velká Británie / 5 min/ anglická verze, simultánní překlad do sluchátek)
Konec světa podle berana
(Jaromír Plachý & Inventura / 2008 / Česká republika/ česky)

Závěrečný večer Normálního festivalu 2008: premiéra filmu O sexu...
Martin Zbrožek a hosté: Běžné odpoledne

Čtvrtek 13. 11., 19:30, Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Vstupné: 140, - Kč

O sexu...
(Bára Dlouhá, Kateřina Mikulcová / 2008 / Česká republika / 10 min / česká verze, simultánní překlad do angličtiny)
Petr a Eva jsou celkem obyčejný pár, ale mají na svůj věk dost neobyčejné starosti. Proč nikdo nechce chápat, že mají právo na trochu soukromí a že už dávno nejsou malé děti? Pojďme si to říct pěkně od začátku: muž a žena, láska, sex, děti… nebo taky ne, to je třeba dobře promyslet. Krátký animovaný film O sexu… provází úskalími sexuality a intimních vztahů ty, kteří nemají dost informací, protože je všichni okolo mají za věčné děti. A těm ostatním přece opakování nemůže uškodit.

Autismus: Muzikál

Čtvrtek 13. 11., 19:30, Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7
Vstupné: 90,- Kč

(Autism: The Musical/ Tricia Regan/ 2007/ USA/ anglická verze, simultánní překlad do sluchátek)

Režisérka Tricia Regan po šest měsíců sledovala pět dětí s autismem zapojených do vzniku muzikálu v projektu Zázrak. Film není ani tak výpovědí o vzniku uměleckého díla jako podrobnou sondou do rodin dětí s autismem, jejich starostí, radostí, proher a vítězství. Unikátní jsou otevřené výpovědi rodičů o životních zkouškách, kterým mnohé z nich autismus jejich dětí vystavil. Někteří obstáli, jiní ne. Kromě toho film umožňuje divákům nahlédnout i do vnitřních světů samotných dětí s autismem, a to prostřednictvím jejich vlastních promluv i zachycených informací. Dokument Autismus: Muzikál získal řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech.
 
zpět   |   nahoru   |   domů

Newsletter

Chci dostávat novinky
z www.normalfest.cz

napište Váš e-mail:
 

Sponzoři:

foto
foto
 

Mediální partneři:

Radio Wave                                                                                                                                                       Radio 1
 

Partneři:

Divadlo z Pasáže                                                    
Kino Fléda                                                                                                               o. s. Seqence                                                             Kino Aero                                                   Bio Oko                                                 Experimentální prostor Roxy/NoD                                                    
Krásný ztráty                                                                                                            
 
Studio Pi 
 
administrace
320 331 / 1 online
All rights reserved ©2008 Normální festival / nextWEB