Česky   |   English   |  
Normalfest 2007   |   Napište nám  

PROGRAM NORMÁLNÍHO FESTIVALU 2006

(programová brožura ke stažení ve formátu .pdf - 300 kb) (.pdf)  


PONDĚLÍ 20.11. malý sál kina SVĚTOZOR 20:30
dokumentární pondělí / za osobní účasti režiséra Jacka Blawuta

Nenormální
(Nienormalny, režie Jacek Blawut, 1990, Polsko, 78 min, polská verze, anglické titulky)
Do denního centra přichází nový učitel hudby, který má jeden měsíc na to, aby děti s mentálním hendikepem naučil základům rytmiky a hry na různé hudební nástroje. Film dokumentuje jeho počáteční tápání, kdy se teprve učí akceptovat odlišnosti svých žáků, kteří mu také ze začátku nedůvěřují. Nakonec mu však vyjdou vstříc svou otevřeností. Dokument získal zvláštní ocenění kritiků v roce 1990 a o rok později i cenu FIPRESCI na festivalu v Heidelbergu.

Born Dead
(režie Jacek Blawut, 2004, Polsko, 53 min, polská verze, anglické titulky)
Robertovi je 23 a ve vězení je od svých patnácti. Svůj čas teď tráví i účastí v rehabilitačním programu Duet, v rámci kterého asistuje dětem s mentálním hendikepem. Ze začátku nervózní a nestálý Robert si postupně zvyká na každodenní režim denního centra a vytváří si osobitý přístup k dětem. Během rozhovorů s Robertem režisér střídá jeho dva světy: tichou a chladnou vězeňskou celu s hlučným a živým světem denního centra. Na filmovém festivalu v Krakově získal film v roce 2004 cenu Dona Quijota.


ÚTERÝ 21.11. kino Aero

18:00 Do Paříže!
(Verrückt nach Paris, režie Pago Bahlke a Eike Besuden, 2002, Německo, 90 min, německy s anglickými titulky, český překlad do sluchátek)
Film o třech obyvatelích chráněného bydlení v Brémách, kteří se jednoho dne vydají na výlet vlakem a skončí až v Paříži. Vybřednou tak ze zoufalého každodenního stereotypu, ale zároveň musí převzít odpovědnost za vlastní život. Svěží německá komedie, která měla v kinech velký divácký úspěch.

20:30 Inventura a Sprout FF uvádějí: Normální festival
Zástupci newyorské nevládní organizace Sprout a pražského občanského sdružení Inventura společně provedou programem složeným výhradně z filmů, které na obou stranách Atlantiku natočili a vyrobili lidé s mentálním a kombinovaným hendikepem. Společně tak zahájí první ročník čtyřdenního Normálního festivalu.

STŘEDA 22.11. kino Aero

15:00 – 16:30 Fantazírování o životě -workshop

18:00 Můj Nikifor
(Mój Nikifor, režie Krzysztof Krauze, 2004, Polsko, 97 min, polsky s českými titulky)
Příběh malíře Mariana a tvrdohlavého staříka Nikifora, který „má nemocnou hlavu“. Nikifor maluje naivistické obrázky a kritizuje umění, které tvoří Marian. Ten se Nikifora navzdory nevoli své rodiny ujme a mimo jiné pomůže uspořádat výstavu jeho obrazů v Krakově. Postavu Nikifora geniálně ztvárnila osmdesátiletá Krystyna Feldmanová. Film získal v roce 2005 Křišťálový globus na MFF v Karlových Varech.

20:30 Elling
(režie Petter Næss, 2001, Norsko, 89 min, norsky s anglickými titulky, český překlad do sluchátek)
Inteligentního Ellinga pronásledovaného fóbiemi kdykoliv, kdy má opustit známé prostředí nebo vyjít mezi lidi, a navenek jednoduššího Kjella pojí především fakt, že jsou oba pacienty psychiatrické léčebny. V momentě, kdy se přestěhují do sociálního bytu v Oslu, stojí oba před těžkým úkolem – dokázat sami sobě a svému okolí, že dokáží samostatně žít. Jako dospělí se poprvé v životě učí telefonovat, chodit do kina, objednat si oběd v restauraci. Film natočený podle bestselleru Ingvara Ambjørnsena byl v roce 2001 nominován na Oskara.

ČTVRTEK 23.11. kino Aero

13:30 – 15:00 Jak strávit volno, aby se nám neudělalo nevolno -workshop

18:00 Případ na hraně: Lid vs. Eunice Baker
(Borderline: The people vs Eunice Baker, režie Slawomir Grunberg, 2005, USA, 78 min, anglicky, český překlad do sluchátek)
Eunice Baker, žena s lehkým mentálním hendikepem, byla odsouzena na 15 let za vraždu malého dítěte, které však podle všech důkazů zemřelo nešťastnou náhodou. Kontroverzní dokument sleduje osudy odsouzené ženy a zároveň nutí diváky hledat odpověď na nelehkou otázku, kde začíná a končí odpovědnost lidí s mentálním hendikepem.

20:30 Co žere Gilberta Grapea?
(What´s eating Gilbert Grape?, režie Lasse Hallström, 1993, USA, 118 min, anglicky, český překlad do sluchátek)
Gilbert (Johny Depp) se v jednom americkém zapadákově stará o svého mladšího bratra Arnieho. Arniemu bude brzy osmnáct let, ale potřebuje neustálý dohled a vůbec to s ním není jednoduché. Právě Gilbert to s ním umí nejlépe. V roli Arnieho exceluje tehdy neznámý Leonardo DiCaprio.

PÁTEK 24.11. kino Aero

18:00 How´s your news?
(režie Arthur Bradford, 1999, USA, 82 min, anglicky, český překlad do sluchátek)
Tým pěti reportérek a reportérů s mentálním a kombinovaným hendikepem se vydává na velkou cestu po Spojených státech a v každém místě, kde se zastaví, natáčí své amatérské zpravodajství. Dokument odmítlo několik filmových festivalů, protože jim připadal nevkusný a nekorektní vůči lidem s mentálním hendikepem. Právě tito lidé však celý projekt vymysleli a zrealizovali.

20:30 Osmý den
(Le Huitième jour, režie Jaco van Dormael, 1996, Francie / Belgie, 118 min, francouzsky s anglickými titulky, český překlad do sluchátek)
Bankovní manažer Harry, kterého opustila manželka, zrovna pomýšlí na smrt, když potká Georgese s Downovým syndromem. Harrymu přinese setkání spoustu nepříjemností, ale jen díky němu nahlédne do lidštějšího světa, než je ten, ve kterém dosud žil. Protagonistům obou hlavních rolí film vynesl v roce 1996 Zlatou palmu z Cannes za nejlepší herecké výkony.

23:00 Idioti
(Idioterne, režie Lars von Trier, 1998, Dánsko / Francie / Itálie / Nizozemí, 117 min, dánsky s českými titulky)
Kontroverzní film o skupině lidí, kteří předstírají mentální hendikep, aby „našli svého vnitřního idiota“. „Jaký je smysl společnosti, která je stále bohatší a bohatší, když nikoho neudělá šťastnějším?“ ptají se a dostávají boháče žijící v jejich okolí do situací, v nichž mají ukázat, jestli jsou schopni respektu k druhým. Film je druhým celovečerním filmem natočeným podle pravidel manifestu Dogma.


Sponzoři:


www.visegradfund.org  

Mediální partneři:

administrace count... / 1 (online) Všechna práva vyhrazena / (c) 2006 o.s. Inventura / realizace nextWEB