Česky   |   English   |  
Normalfest 2007   |   Napište nám  

DOPOLEDNÍ DEBATY PRO ŠKOLY

V rámci festivalu pořádá o.s. Inventura ve dnech 22. – 24. listopadu i dopolední projekce pro školy. Každé dopoledne má své téma, které určuje zaměření promítaných filmů. Po projekci bude vždy následovat debata s odbornicemi a odborníky pracujícími s lidmi s mentálním nebo kombinovaným hendikepem.
Debat se zúčastní i zástupce americké nevládní organizace Sprout, která v New Yorku pořádá festival se stejnou tématikou, v jehož rámci byly promítány filmy, které nyní poprvé v České republice uvádí právě o.s. Inventura. Všechny filmy a debaty budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny.
V případě, že máte zájem se některé z projekcí zúčastnit, kontaktujte prosím Markétu Zámostnou z o.s. Inventura na telefonním čísle 777 132 159 nebo e-mailem na marketa@inventura.org. 


Téma 1: Lidé s mentálním hendikepem a jejich vztahy, sexualita, zakládání rodiny
středa 22. listopadu, 10:00

The Kiss (Polibek / 1 min / 1995 / Belgie)
Belgický režisér Jaco Van Dormael se připojil k filmovému experimentu, v němž filmaři dostali jednoduché zadání: film musí být natočen původní jednoduchou kamerou bratří Lumiérů, nesmí trvat déle než 52 sekund a může mít maximálně 3 střihy. V hlavní roli Pascal Duquenne, známý z filmu Osmý den, který se stejným režisérem natočil o rok později.

Sheri & Paul (Sheri a Paul / 12 min / 2003 / USA)
Sheri Pearl a Paul Kiok, oba s mentálním hendikepem, se v tomto krátkém snímku svěřují kameře se svými názory na lásku a manželství, otevřeně povídají o svém vztahu a o tom, čím vším si museli projít necelý měsíc před svatbou.

John and Michael (John a Michael / 11 min. / 2004 / Kanada)
Jemný animovaný příběh o lásce dvou mužů s Downovým syndromem, který zpochybňuje tradiční představy společnosti o mentálním hendikepu, sexualitě a smrti. Vizuálně dokonalý snímek ještě podtrhuje vypravěč Brian Davis, sám mentálně hendikepovaný.

Permission To Grow (Povolení růst / 25 min. / 2005 / USA)
Příběh Kevina, mladého plachého muže s mentálním hendikepem, který má jediné přání: rád by si vyšel s nějakou slečnou na rande. Jeho přání se mu snaží pomoci uskutečnit tým lidí, kteří cestují po USA a oslovují neznámé lidi s cílem vstoupit do jejich životů a přinést do nich změnu. Vstoupí tedy do života i Kevinovi a Christině, kterou náhodou viděli vystupovat z auta a uvědomili se, že právě ona může Kevinovi pomoci zažít to, po čem touží většina z nás.

Is Love Enough? (A láska stačí? / 45 min / 2002 / USA)
Může být člověk s mentálním hendikepem dobrým rodičem? Dříve je zavírali do ústavů a sterilizovali, dnes se lidé s mentálním hendikepem sami hlásí o svá práva. Může se někdo s mentálním věkem teenagera sám a zodpovědně starat o dítě? Kontroverzní téma v dokumentu, který se zaměřuje právě na rodiče s mentálním hendikepem a jejich děti.


Téma 2: Lidé s mentálním hendikepem a inteligence, vzdělávání
čtvrtek 23. listopadu, 10:00

First Animations (První animace / 3 min / 2004 / Velká Británie)
Originální animace, které dnes už světoznámý umělec s Downovým syndromem Lester Magoogan vytvořil se svým otcem Wesleym. Jeho animace jsou velmi jednoduché, černé na bílém pozadí, ale díky Lesterovu osobitému stylu je někteří kritici neváhají častovat přívlastky jako „překvapivé“, „minimalistické“, „surreálné“. Především jsou však Lesterovy animace nesmírně vtipné.

Living Rights: Yoshi (29 min. / 2004 / Nizozemí / japonsky s anglickými titulky)
Šestnáctiletý Yoshinori má Aspergerův syndrom, jednu z forem autismu. Jeho snem je chodit na normální střední školu, ale kvůli svému hendikepu nemůže. Dokument o tom, jak se to Yoshinori snaží pochopit, vyrovnat se svou situací a získat co nejlepší vzdělání.

Make Me Normal (Udělej mě normální / 50 min / 2005 / Velká Británie)
Půl milionu obyvatel Velké Británie trpí autismem. Ve filmu nás čtyři studenti jedné londýnské školy vezmou na výlet do svého světa, aby nám ukázali, jaké to je, vyrůstat s autismem. Filmem provází především osmnáctiletá Esther. Název filmu pochází od jeho další hrdinky, frustrované dvanáctileté Roxanne, která by ráda poznala přátelství, ale opakovaně se jí nedaří pochopit, jak takové přátelství funguje, a tak vyslovuje svou prosbu: „Udělej mě normální."


Téma 3: Emocionalita lidí s mentálním hendikepem, jejich sebereflexe a sociální pozice, přínos pro společnost
pátek 24. listopadu, 10:00

Dreams (Sny / 4 min / 2004 / USA)
Krátký film o snech lidí s Downovým syndromem a o tom, na co jsou tito lidé ve svých životech hrdí.

Snack & Drink (3 min / 1999 / USA)
Krátký film natočený speciální animační technikou, při níž jsou z živých herců vytvářeny „kreslené“ postavy . Hlavním hrdinou filmu je chlapec jménem Ryan, který má autismus a miluje kreslené seriály. Ve filmu napřed hrát nechtěl, ale nakonec se nechal filmovým štábem natočit cestou do samoobsluhy. Když byl film hotový, pustil si ho třikrát za sebou a ohodnotil ho slovy „docela dobrý“. Videokazetu s filmem si však nechat nechtěl.

How's Your News? (82 min / 2002 / USA)
Tým pěti reportérů s mentálním a kombinovaným hendikepem se vydává na velkou cestu po Spojených státech a v každém místě, kde se zastaví, natáčí své amatérské zpravodajství. Sean, Bobby, Ronnie, Larry a Susan se ptají na cokoliv, co je zrovna napadne: Susan se zajímá o politiku, Ronnie zkoumá svět celebrit a Sean je expert na jídlo, zvláště na smažená kuřata. Dokument odmítlo několik filmových festivalů, protože jim připadal nevkusný a nekorektní vůči lidem s mentálním hendikepem. Jako by zapomněli na to, že s nápadem přišli, film natočili a také sestříhali právě lidé s mentálním a fyzickým hendikepem. Nápad naopak nadchl producenty známého South Parku, kteří filmu pomohli na svět.


Sponzoři:


www.visegradfund.org  

Mediální partneři:

administrace count... / 1 (online) Všechna práva vyhrazena / (c) 2006 o.s. Inventura / realizace nextWEB